top of page

Audio dokumenty

Mám nejaké projekty, na ktorých pracujem už dlhší čas. Zatiaľ sa mi ich nepodarilo pretaviť do filmovej podoby, aj napriek tomu, že na nich stále robím. Buď som dlho zháňal producenta, alebo sa nám napokon nepodarilo presvedčiť komisiu na AVF, aby náš projekt podporila. Niektoré z týchto projektov podľa mňa stoja za to, aby nezapadli prachom. A tak som sa rozhodol, že ich spracujem aspoň do audio podoby. Nie je to jednoduchšia práca, ale nepotrebujem na ňu veľký štáb. A tak ich budem uverejňovať tu.

Prvý z takýchto projektov mal byť film, o mojom otcovi. Teda, ani nie tak o ňom, ako o jeho práci. A o tom, že za jeho prácu na jeho hlavu vypísali odmenu. Koľko stál ľudský život koncom 90tych rokov?

Keď som projekt predstavoval pred komisiou AVF, jej predseda mi povedal, že také niečo sa určite nemohlo stať v našej spoločnosti. Lebo on tomu neverí. A ak by sa aj také niečo stalo, ľudia by to rozhodne nemali vedieť. Znamenalo by to, že táto spoločnosť nefunguje a ľudia by žiadali zmenu. Ja som na to povedal, že urobím všetko pre to, aby zmena prišla. Podporu som nedostal. No začali sa diať veci. Ani nie pol roka na to, zavraždili dvoch mladých ľudí a čiastočná zmena sa v spoločnosti udiala. A téma opäť získala na aktuálnosti.

Príbehu nechávam voľný priebeh. Mám jasný úvod aj záver, nejaké línie a dopĺňam to rôznymi rozhovormi, ktoré sa mi podarí nahrať. Vzniká takto niečo, čo nemá konkrétnu dĺžku.

Druhý môj audioprojekt vychádza z blogu, ktorý píšem na týchto stránkach. Udiali sa situácie, ktoré si podľa mňa zaslúžili aj audio spracovanie. A tak Vznikol prvý audio príbeh - Ako som na Východ za šťastím išiel /máme doma Tarasa/. Ak sa v našich životoch objavia ďalšie pozoruhodné situácie, ktoré si zaslúžia pozornosť, opäť ich spracujem do audiopodoby.

Tretí audioprojekt, ktorému sa venujem je výsledok dlhoročného nakrúcania na osade v Lenartove. Nepodarilo sa mi zohnať peniaze na dokončenie filmu a bolo mi ľúto materiálu a času, ktorý som tam strávil. Preto nakoniec vznikol tento audioprojekt. Ukazuje, ako je náročné, dostať sa z generačnej chudoby, ale aj to, ako si aj rómovia vedia plniť sny. V tomto prípade sny o domove. Mieste, kde je teplá voda a elektrina. A ktoré je iba ich!

bottom of page