top of page

Ako som na Východ za šťastím išiel /po roku opäť na kopci/


Tradične v tomto čase, sa stretávame celá partia. A čo je pozitívne, už sa rozrastáme. Chodí nás rok od roka viac. Tento rok sa nás na Popradskom plese zišlo sedemnásť. Pekné číslo. Onedlho to bude viac juniorov, ako nás.

Nuž a čo si na mňa pripravili hory tento rok? Také jedno pekné lezenie. Na západnej stene galérie Ostrvy, sa ukázala pekná cesta za šesť. Štyri dĺžky príjemného lezenia. Prvýkrát viac dĺžková cesta a prvýkrát lezenie vo Vysokých Tatrách. Tešil som sa ako malý chlapec. A keby sa nejakým zázrakom nedalo prísť autom, autobusom, či dokonca ani vlakom, prišiel by som na toto stretnutie aj peši. Ja to mám v kalendári nafurt!

Keby som na takúto cestu narazil na umelej stene, asi by som ju nedal. Ale tam v horách je to iné. Keď máte pod sebou len sto metrov skál, tak sa nedá rozmýšľať nad tým, že pôjdete dole. Treba to najskôr doliezť. Záver som si trochu priťažil, keď som sa dostal do prevysu. Chýbalo mi pár centimetrov, aby som dočiahol na chyt. Pospomínal som všetkých čertov, aj som už myslel na to, že tam pod vrcholom to ukončím, ale nakoniec som sa nadýchol a dohmatol pevnú skalu. Potom, ako mi povedal Mišo, už len hrubou silou sa bolo treba vytiahnúť a nájsť niečo pevné aj pod nohami. Nuž a dole to bol pekný zlaňáčik. Človek sa natrápi, kým vylezie hore a dole je raz dva!

Olimu som zo steny poslal správu, že ak chce, môže sa na mňa prísť pozrieť. Došiel až k symbolickému cintorínu a keď si prečítal, kto tam všetko v horách ostal, nechcel odísť, pokiaľ som nebol pri ňom. Normálne sa o mňa bál ten môj syn. Keď som na neho zakryčal, rozbehol sa ku mne a oči mu žiarili šťastím, ako keby sme sa nevideli pol roka. A celú cestu na chatu mi hovoril, ako sa teší, že on vylezie na Lomničák.

Zatiaľ to nevyšlo. Prvý pokus mu zmarila búrka, ktorá ho donútila vrátiť sa z polcesty späť. Druhý pokus zase sneženie. Nuž, ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Čaká teda na svoju chvíľu.

Ja som o rok opäť v horách. Teším sa už teraz. Neviem ešte kam pôjdeme, ale je mi to jedno. Príde mi správa a ja vyrazím. Ako každý rok!

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

14 views0 comments
bottom of page