top of page
  • Writer's picturePeter Kovacik

Ako som na Východ za šťastím išiel /o bizarných ľuďoch/


Tento predvianočný čas nedá spávať mnohým. A všimol som si, že aj rôznym bizarným nápadom táto doba praje. Iste, celá západná civilizácia je postavená na bizarnom príbehu panny, čakajúcej dieťa s Bohom. Povedzme si pravdu, Mária a Ježiš mali obrovské šťastie, že svoje príbehy rozohrali v dobe, keď to ešte bolo možné. Ľudia verili v nadprirodzené javy a rôzne božstvá. Predstavte si takú Máriu dnes. Ako by asi dopadla panna, tvrdiaca, že čaká dieťa so Všemohúcim? Asi by skončila na psychiatrii a až do konca svojho biedneho života by brala fajnové medikamenty, ktoré by jej upravili nielen myseľ, ale pravdepodobne všetko... A dieťa? Ak by nejaké aj porodila, určite by jej ho zobrali. Dostal by ho do výchovy nejaký bigotný katolík, ktorý by milého Ježiša nútil memorovať sa Bibliu. A milý Ježiš by veľmi rýchlo pochopil, že jeho učenie ľudia vôbec nepochopili. Len ho využívajú na udržanie moci.

Ak by to aj napriek všetkému ustál, ako by dopadol dnes človek, tvrdiaci, že je syn Boží a konal by zázraky v jeho mene? Možno by mu osud doprial izbietku hneď vedľa Márie. Mali proste šťastie, že to rozohrali v dobe, kedy to šlo.

Ale aj dnes sa stretávam s rôznymi bizarnými aktivistami. Svojím spôsobom prorokmi. Minulý rok nás na televíznej obrazovke dosť často jeden pánko presviedčal, že jedlo je vlastne jed a potrava je otrava. A že on už neje, lebo sa nechce tráviť. A všetci mu to pekne žrali. Zaujímavá teória, len postavená na vratkých nohách. Už za našimi hranicami jedlo nie je jedlo a už nemá slovný základ jed. A ani potrava nie je potrava a tiež nemá slovný základ otrava, ako pánko tvrdil vo svojej "premyslenej" teórii! Čiže milí spoluobčania, buď začneme hovoriť iným jazykom, alebo sa za hranicami pekne natlačíme do prasknutia. Inak tu pomrieme hladom!

Naposledy ma zaujal príspevoček vyzývajúci na bojkot krvavých Vianoc. Pretože chúďatká kapry si to nezaslúžia. Zomierať len kvôli nám. Iste, nikto si nezaslúži zomrieť kvôli nikomu.

Pri téme Vianoc ešte chvíľku ostanem. Aj Vianočné stromčeky by sa mali začať brániť. Prečo by sme ich mali zabiť? Iba pre to, že si na ne zavesíme nejaké nechutnosti?

Bránime kravy, lebo by sme ich nemali pripraviť o mlieko, bránime sliepky, lebo chúďatká musia znášať vajcia, bránime prasatá, lebo mäso by sme nemali jesť, bránime už takmer všetko. Hlavne bránime zdravému rozumu, aby sa prejavil!

A možno sa medzi týmito bizarnými ľuďmi objaví nový prorok. A možno založí novú sektu, cirkev, či niečo úplne nové. Bizarnejšie, ako čokoľvek doteraz. Stačí osloviť kritickú masu. Potom to už pôjde samo. Veď, židia stále čakajú na svojho proroka. Stačí si nechať zlomiť nos, odrezať kus predkožky a skúsiť šťastie. Tá možnosť tu stále je!

Šťastné a veselé, v očakávaní nových prorokov všetkým prajem :)

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

14 views0 comments
bottom of page