top of page
  • Writer's picturePeter Kovacik

Ako som na Východ za šťastím išiel /zvolebnieva sa/


Všimli ste si to aj u vás? U nás je to neprehliadnuteľné! A nehovorím o všakovakých tvárach, pozerajúcich sa na ľudí z bilboardov na každom rohu, sľubujúcich lepšie zajtrajška a po novom už aj spravodlivosť a slušnosť! Istý posun oproti minulosti by v tých sľuboch bol. Slovo "slušnosť" sa doteraz v našej politike neobjavovalo. Teší ma, že ho konečne objavili. Len jeho význam zatiaľ ostáva nejasný. Vydržme, možno ho pochopia!

Čo sa ale nezmenilo je, že pred každými voľbami nám opravujú cesty. Naposledy pred parlamentnými vyasfaltovali cestu, po ktorej takmer nikto nechodí. Ale využívam ju na bicyklovanie. Naozaj okrem nejakého autobusu a niekoľkých poľnohospodárskych strojov v dedinách na nej nestretávam nikoho. Už sa mi stalo, že som takto 25 kilákov šliapal do pedálov úplne sám. A to je cesta prvej triedy medzi okresnými mestami. Nehovorím o nejakej poľnej ceste!

Potom sa objavil obchvat mesta, cez ktoré teda nehrozí nijaká významná doprava. Ale máme ho! Aj taký Prešov nám ho môže závidieť :) Bohužiaľ si doteraz nevedeli správne zvoliť. Čo u nás teda vedia! Keď po ňom idem, tiež málokedy stretnem iné auto. Je to taká súkromná cesta pre každého, kto sa ju rozhodne využiť.

Nuž a keďže tu opäť máme volebný termín, naši mocipáni sa rozhodli pre ďalší zásadný krok v oprave ciest. Keď sa z našeho mestečka vyberiete ktorýmkoľvek smerom, iste narazíte na cestárov. A chvíľočku sa zdržíte... Naposledy som sa takto zdržal takmer hodinu. A to sa mi nepodarilo opustiť naše úžasné mestečko. Nedostal som sa od autobusovej stanice ani po tabuľu označujúcu koniec mesta. Čo v preklade znamená tak päť kilometrov. Vrátil som sa domov a zrušil som prácu, ktorú som mal v pláne vykonať. Jednoducho by som sa nedostavil na čas...

Nemám nič proti opravovaniu ciest. Keď je racionálne. Ale vyfrézovať toľko kilometrov? Vyzerá to u nás tak, že niekto si kúpil frézu na asfalt a potrebuje ju rýchlo splatiť. Alebo aspoň tak rýchlo, pokiaľ o peniazoch rozhodujú "naši" ľudia.

Obchádzka vedie cez okolité dedinky. Tie cesty nemajú podľa mňa ani čísla. Nechcite na nich stretnúť autobus. To máte fakt problém, ako ho obísť. Za krajnicou vidieť všade vyjazdené blatové koľaje. Keď sa do nich raz dostanete, na cestu už cesta nevedie. Pekne si zničíte pneumatiku a ste radi, že iba tú! Čo však určite aj na týchto cestách stretnete, sú vysmiate tváre politikov, ktorí zacítili význam obchádzky a usmievajú sa na vás z každého plota.

Nuž, ale nevydržíme to? Veď keď opäť správne zakrúžkujeme, určite nás čaká skvelá budúcnosť ! A naši mocipáni si na nás spomenú opäť pred nejakými voľbami, keď budú potrebovať naše hlasy. A opäť nás bude čakať nejaká tá rozkopávka.

Tento rok im ale asi o veľa. Rozkopali toho naozaj dosť tu po okolí! To nebude len tak...

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

11 views0 comments
bottom of page