top of page

Ako som na Východ za šťastím išiel /parkujeme ako idioti/


Parkovanie, parkovanie, parkovanie. Je to téma pre každé mesto. Nie sú parkovacie miesta, parkoviská majú súkromníci, ktorí si za parkovanie pýtajú nehorázne sumy a počet áut sa stále zvyšuje. U nás, v našom provinčnom mestečku, to nie je iné. Aj keď každý obchod má svoje parkovisko. Dokonca aj vyhradené parkovanie pre rodiny s deťmi a telesne postihnutých. A práve k tomuto smerujem. Neuveríte, koľko ľudí má zrazu deti, alebo nejaké postihnutie. Jasné, že sú to najlukratívnejšie miesta. Sú najbližšie pri vchodoch do obchodov. Práve pre to, aby uľahčili prístup tým, pre ktorých sú určené. A neuveríte, kto všetko na nich parkuje. Stačí skoro ráno prísť pred nemenovaný supermarket v Bardejove a na miestach pre rodiny s deťmi nájdete aj dodávku, smerujúcu na stavbu. Samozrejme treba ráno kúpiť pre robošov rožky. Alebo majiteľku s peknou značkou 666, na čiernom bavoráku, ale aj množstvo iných áut, ktoré zjavne prevážajú deti, alebo telesne postihnutých. A celé parkovisko je úplne prázdne. Len, kto by robil tých pár krokov na viac, keď môže zastať rovno pred vchodom?

Jasné, keď už raz máte deti, máte aj detské sedačky. A tak tieto miesta využívajú aj takí, ktorí ich síce majú, ale deti v nich nesedia. Hovoria si, že nikto nemôže protestovať, lebo sedačku v aute majú. A vždy sa z toho dá nejako vykecať...

Ja mám tiež v aute sedačky. A deti vozím do školy a zo školy každý deň. Ale nikdy nezastavím na mieste pre rodinu s deťmi, ak nemám deti v aute. Dokonca je mi blbé zastaviť na takých miestach aj v prípade, ak sa s deťmi stretávam v tých obchodoch. Lebo, veď tam prichádzam sám.

Fungujúce mestá, okresy, kraje či štáty fungujú aj vďaka detailom. A parkovanie je naozaj detail. Ale ak nefunguje základná slušnosť, nemôže fungovať nič. Nečudujme sa preto, v akej krajine žijeme. Ešte že tí, čo parkujú ako idioti sú dobrí rybári. Veď to dávajú najavo všetkým naokolo. Tak Boh s vami a nech dobre berú!

PS: najnovšie štúdie EÚ sú zaujímavé. Na Slovensku máme iba 10 miest. A ich počet sa zmenšuje. Podľa ich štatistík sa za mesto považuje iba sídlo s viac ako 50 tisíc obyvateľmi. Takže stačí ten počet ešte trošku znížiť a problém s parkovaním v mestách úplne zmizne. Krásne riešenie :)

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

20 views0 comments
bottom of page