top of page

Ako som na Východ za šťastím išiel /dražba Oliho diel/


Minulý týždeň sme mali v Bašte seansu výtvarníkov, do ktorej sa výrazným spôsobom zapojiol i môj syn. Vytvoril dve diela, ktoré si potom nacenil a zaradil do dražby. Lebo pán učiteľ z výtvarnej mu povedal, že polovica vydraženej sumy ide autorovi a druhá polovica ostáva v Bašte. A tak si stanovil vyvolávacie ceny na 20 a 50€ . Podľa veľkosti plátna. Nuž a vyzerá to tak, že mne neostáva iné, ako v najbližších dňoch zájsť do Bašty a zaplatiť za diela môjho syna. Lebo on už s peniazmi ráta. A to by bolo sklamanie, keby nič nedostal. Už presne vie, ako svoj podiel využije.

Musím povedať, že som na jeho prácu hrdý. A nielen pre to, že si vie povedať svoju cenu, ale hlavne pre to, s akým nasadením tvoril. Taký výraz v očiach majú len géniovia, alebo blázni. A v tomto smere je čiara medzi jedným a druhým veľmi tenká. To, ako behal okolo plátna, fŕkal štetcom farbu a sledoval, čo sa na plátne objavuje, ma veľmi bavilo sledovať. Tú divokosť v očiach má každý, kto robí niečo, čo ho baví. Nakoniec vznikli dva obrazy. Jeden - o koliesko viac - inšpirovaný knihou a rozprávkou, ktorú sleduje a ja sa knihu už niekoľko rokov snažím zohnať. Nikde nie je. Ja som dokonca cez kamaráta zháňal aj u autora knihy. Ale ani on už nemal. Teraz vyšlo nové vydanie a práve dnes som ju Olimu kúpil. Dostane ju za vysvedčko. Ale spať k obrazom. Teda o koliesko viac, lebo nie každý má to koliesko navyše. A druhý inšpirovaný abstraktným umením. Nanášal farby a spreje na plátno, až pokiaľ sa mu neobjavil obraz, ktorý chcel dokončiť. Vyšiel z toho Tiger a Myš. Tí, čo ho pri tvorbe pozorovali neskrývali obdiv. Takú energiu do toho dával, až mu závideli voľnosť a neviazanosť. No proste radosť sa pozerať. Aj Dalí musel vyzerať veľmi podobne, keď tvoril svoje diela. Nehovoriac o tom, že Oli svoju tvorbu realizoval v čistučkej bielej mikine a bielej šiltovke.

Nuž, ja teda v najbližších dňoch zájdem do Bašty a tie dva obrazy budem musieť kúpiť. Teda, kúpim ich rád. A nájdem im aj pekné miesto niekde u nás doma, medzi ostatnými výtvormi našich detí. Keby sa niekto rozhodol prísť na návštevu, rád sa nimi pochválim :)

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

17 views0 comments
bottom of page