top of page

Ako som na Východ za šťastím išiel /Nad Bánskou Bystricí je noc/


Nemohol som si nevšimnúť, koľko vzruchu národoveckého priniesli posledné dni. Všetkým sa vopred priznám, že som horehronec. V Banskej Bystrici som prežil značnú časť svojho života. Nie síce najväčšiu, ale dá sa povedať, že značnú časť detstva a môjho dospievania. Takú formujúcu. Našťastie vždy som bol mimo akýkoľvek prúd. Lebo u nás doma, teda v Banskej, to bolo na hrane všetkého. Buď ste museli byť metalisti, alebo pankáči a neskôr nezávisláci, alebo náckovia. No a napokon mafoši, čorkári a autičkári. Tam už na výber veľmi nebolo :) Keď som mal pätnásť, takmer každý môj kámoš mal podmienku. Buď za bitky, LPčka ( rozumej lúpežné prepadnutia ), prípadne iné výtržnosti. Mňa to nejak nelajzlo a preliezol som týmto obdobím bez ujmy. Tej zákonnej, aj tej mentálnej. Snáď...

Na sídlisku stále krúžili policajné autá a niekoho hľadali. Mal som spolužiakov, ktorí nosili bombery a ťažké topánky, aj takých, ktorí sa pchali do riťi každému. Orlík znel z každého rohu, no po škole si s nami aj "naši" náckovia spokojne zašli na pivo. A bez problémov aj do "metalistickej" krčmy. A zabékali si s nami aj piesne miestnych HP - rozumej hasiaci prístroj - pankáčov, ako sa patrí. A po pár pivách si zlízli bitku od svojich zato, že sa zahadzujú s takou špinou ako sme my! Mali sme "obľúbenú" krčmu - Perla sa volala. Pivo tam bolo hrozné, ale s borovičkou sa dalo. Policajti tam nechodili, iba miestny štamgasti. Cez dvor sa dalo strategicky zdrhnúť, keď bolo treba... Alebo sme po škole popíjali čúčo v parku pri múzeu SNP na tankoch, či posadení v palebných pozíciách diel a pálili na všetky strany. Bolo to celé také zvláštne, ale inak si to predstaviť neviem.

To, že sa v posledných rokoch toto mesto stalo baštou mentálnych pomýlencov, velebiacich fašistický štát, tvrdiac pri tom, že to robia pre naše "biele" deti ma nijako neprekvapuje. Len mi je to trochu ľúto. Hlavne pre to, že keď pozerám na ľudí žijúcich tam, vidím ako na nich táto miestna propaganda pomaly dolieha. Bohužiaľ aj na takých, o ktorých by som to nikdy nepovedal! A argument, že chceli iba zmenu podľa mňa nijako neospravedlňuje voľbu fašistu, ako túžbu po zmene a revoltu voči systému.

Poznám tam však aj "normálnych" ľudí. Takých, ktorým to "normálne" myslí. A tým držím palce, aby sa im podarilo očistiť mesto. Znie to trochu extrémisticky, ale inak to neviem pomenovať. Tento kraj učaroval aj Honzovi, nenechajme ho fašistom!

"Nad Bánskou Bystricí je noc A lidem co pospíchaj spát vůní stromů voní dech Jak miloval Pán Bůh tenhle kraj Když takovou krásu mohl mu dát Obklopit horou pláč a zpěv"

Taká nostalgická spomienka... za živa v bystrici, po smrti v nebi... ale možno len veľa premýšľam a všetci to tam takto chceli... aj to je jedna z možností... radosť z majstrovského titulu vyšumí ako bublinky zo šampanského, ale pachuť po zelených tričkách ostane na veky...Nepokazte tie voľby opäť!

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

9 views0 comments
bottom of page