top of page

Ako som na Východ za šťastím išiel /nárečia slovenskô a potreba písania v tomto nárečí/


Na Východe ma vždy fascinovalo, ako sa tu bez problémov v našej krajine stávam cudzincom, ktorý nerozumie nikomu a ničomu. Stačilo my vystúpiť v Kysaku na stanici a už som miestnym rozumel len čosi. A čím ďalej na severovýchod som šiel, tým menej som rozumel. Keď som bol v Ladomírovej fotiť na prijímačky na VŠMU, rozumel som iba miestnemu farárovi. Keď na mňa babky spustili po rusnácky, vôbec som netušil, o čo ide. Ale keďže ako moja drahá hovorí, som taký spoločenský autista, vôbec mi nevadí, že nikomu nerozumiem. Aspoň mi všetci dajú pokoj.

No začal som si všímať toto čaro našeho jazyka. Keď si tak človek prejde našu vlasť, má len čosi viac ako 420 kilometrov na dĺžku a možno 70 na šírku, zistí, že na tejto malej ploche je toľko nárečí, že takmer v každej dedine sa môže cítiť ako cudzinec. Vôbec nie je problém dostať sa do oblastí, kde okrem farára naozaj nebudete rozumieť nikomu inému! Dokonca ma to inšpirovalo k tomu, aby som o tom napísal námet na cestopis. Bohužiaľ, okrem mňa táto zvláštnosť nikoho nezaujala :) Predsa len, kto by už cestoval po Slovensku a nikomu nerozumel...veď to je absurdita...máme predsa spoločné nárečia, uzákonené do spisovnej reči! Ja si však takéto absurdity všímam. A celkom ma teší, keď sa dostanem do takej cudzineckej situácie. Veď aké je čarovné, keď počujete slovné spojenie : " ta hej,ňe?" Nikdy neviem, čo na to povedať. Či "ta hej", alebo "ta ňe". Keď si to tak pre seba komentujem a zabávam sa, moja drahá ma vždy zahriakne, že my - stredoslováci, máme svoj pred budúci čas v spojení "ide byť". Iste! Ako hovorím, v našej malej krajine máme toľko nárečí, že takmer v každej dedine sa môžete cítiť ako cudzinec. Zistil som, že najlepšie si rozumiem s čechmi, alebo poliakmi. U nich je isté, že nehovoria po slovensky :)

PS: a to je u nás ešte aj veľa lokalít, kde nie je ani len mobilný signál. Stratiť sa v našej malej milej krajine nie je žiadny problém. A nepomôže ani google translátor:)

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

19 views0 comments
bottom of page