top of page
  • Writer's picturePeter Kovacik

Ako som na Východ za šťastím išiel /Veľká noc/


Tieto sviatky budú pre nás asi trochu prelomové. Dorotka sa rozhodlo, že ju musíme poriadne vyoblievať vodou, lebo inak sa na nás nahnevá! Doteraz sme nepraktizovali tieto naše dávne zvyky. Na Veľkonočný pondelok nám v byte a neskôr i v záhrade poschovával veľkonočný zajac čokoládové vajíčka, zajačikov a všakovaké iné dobroty a deti hneď ráno, ako vstali behali s košíkmi v rukách, kričali a hľadali poklady, ktoré im tam nechal. Tento zvyk pritiahla k nám moja drahá z Nemecka a mne osobne sa páči viac, ako mlátenie a oblievanie. Aj keď teda v súlade s tradíciou! Nuž ale Dorka došla do veku, kedy sa jej takéto tradície páčia. Veď nechce byť vo škôlke jediná, ktorú nikto neobleje na Veľkú noc vodou! A tak mi asi neostane nič iné, len jej toto želanie splniť. Lebo veď, čo by už otec neurobil pre svoju dcéru. Dokonca som kvôli deťom začal v obmedzenom množstve chodiť i do istej americkej fast fúdovej reštaurácie. Ak sa to takto dá nazvať...Ale kávu tam majú celkom obstojnú...Našťastie najbližšia je v Prešove, takže naozaj len v obmedzenom množstve tam chodíme :)

Oli má v tradíciách jasno. Celé sviatky chce jazdiť na štvorkolke. Jeho nejaká oblievačka nebere. Ale teší sa, ako korbáčom vyšibe Dorku. To si nechce nechať ujsť...

Uvidím, či si to ešte do pondelka nerozmyslí. Musím si však pripraviť pre istotu nejaké to polievacie zariadenie. A hlavne si privstať, aby som pomohol Veľkonočnému zajacovi poukrývať dobroty po dome a záhrade. Lebo bez toho u nás Veľká noc nemôže byť.

Takto v skratke si my, tu na dedine žijeme v súlade s tradíciami rôznych okolitých kmeňov.

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

10 views0 comments
bottom of page