top of page

Ako som na Východ za šťastím išiel /nič nie je tabu/


Moja drahá mi často hovorí, že by som deťom nemal vravieť všetko. Že sú veci, o ktorých vedieť nemusia. No keď sa pozerám na to, čo sa deje s naším svetom, musím im o tom hovoriť. A v mojom úsilí mi výdatne začali pomáhať aj niektorí umelci. Pred necelým rokom som objavil knihu o vojne. Asi najkrajšiu knihu o vojne, akú som kedy videl: "Vojna, ktorá zmenila Rondo". Čítali sme ju dva týždne, každý večer. Neskôr dokonca príbeh prežívali tak, že sa hrali na postavy z knihy. Keď sme chodili v lete po okolí, vždy keď objavili vlčie maky, rozprávali o vojakoch, ktorí umreli vo vojne. Lebo vlčí mak je kvet pre vojakov. Pred nedávnom som zase priniesol knihu :"Utečenec". Opäť o téme, ktorá nie je jednoduchá, ale o ktorej sa doma rozprávame. A kniha s peknými ilustráciami ju deťom priblíži oveľa lepšie. Škoda, že sa pre deti nerobí viac podobných vecí. No tí, čo rozhodujú, si myslia, že deti dokážu pochopiť iba infantilné scénky s trpaslíkmi, či inými potvorkami, ktoré im spievajú a tancujú. Nie je to tak. Detí vedia pochopiť veľa! Len my im ponúkame stále iba infantilné programy.

Naposledy sme spoločne sledovali film "Izba". Ten nie je pre deti. Aj napriek tomu všetko chápali. Lebo aj také veci sa v dnešnom svete stávajú... Občas si doma potom všetci poplačeme, lebo by chceli adoptovať všetky deti, ktoré sa majú horšie ako oni. Niekedy dokonca zapálime sviečočku, aby videli svetielko, ktoré ich k nám dovedie. Naposledy došla Dorka s tým, že si chce "adaptovať" z detského domova dvoch chlapčekov a jedno dievča. Lebo by sa chcela o nich starať. Olinko mal zase obdobie, kedy chcel zachrániť všetky deti v Afrike...

Áno, sú to deti a mali by mať pekné detstvo. No ja sa nedokážem tváriť, že Bambimu poľovníci maminku nezastrelili. Svet proste nie je iba pekný... Robím ale všetko pre to, aby ich detstvo pekné bolo.

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM. Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

15 views0 comments
bottom of page