top of page
  • Writer's picturePeter Kovacik

Ako som na Východ za šťastím išiel /augustové nič nerobenie/


Tak toto je posledná augustová sobota tohoto roku. Veď, ktorého iného by mala byť, že? Tento mesiac bol pre mňa v niekoľkých ohľadoch zásadný.

Za prvé, dozrelo vo mne rozhodnutie, vykašľať sa na robotu. Jedno pekné augustové ráno som sa zobudil a povedal som si, že v televízii TA3 končím. Nadobro! V januári som ešte podľahol ponuke, že tam môžem robiť len pár dní do mesiaca. Povedal som si však, že ak odtiaľ neodídem, tak sa nikam neposuniem. Zatiaľ neviem, čo budem robiť ďalej, ale nejaké ponuky sú. A tak, niektorú z nich namiesto odmietnutia prijmem. Aspoň na čas. Kým sa nerozhodnem, čo a ako ďalej.

Za druhé, v auguste som toho veľa nenarobil. Pripravil som dva scenáre na projekt záchrana kultúrneho dedičstva, ale ani jeden som nestihol zrealizovať. Prvý pre to, že keď som došiel na miesto, zistil som, že ešte stále nie je čo točiť. Teta mi s úsmevom povedala, že mi teda mohla poslať email, že ešte to nie je hotové... No ja som už stál pri bašte v Štiavnických Baniach. Musel som teda odvolať celý štáb. Ja som si urobil nejaké fotečky, lebo našťastie, aj v projekte fotografovania som namočený. To mi pomohlo, aby som tam nebol úplne zbytočne.

Druhý scenár, ktorý som napísal som nerealizoval z menej prozaického dôvodu. Keď už ho týždeň schvaľovala pani na ÚV, tak mi ako poslednú pripomienku napísala, aby som zabudol na to, čo som robil doteraz. Prestalo sa jej to "páčiť"! To je argument, na ktorý neviem nijako promptne zareagovať. To, že už bolo všetko dohodnuté a pripravené na nakrúcanie ju veľmi nerozptyľovalo. Ona by chcela ten scenár iný! A keďže pani z ÚV lezieme do zadku, musím vymyslieť nový scenár a poslať jej ho opäť na schválenie...

Ešte že robím aj tie fotky. Inak by som toho naozaj veľa neurobil.

Koncom augusta bol v Bardejove jarmok. Tradične naň prišiel aj prezident. Kým sa v tomto úrade poflakoval Gašpi, bral som to ako samozrejmosť. Bardejovské vedenie je predsa verné strane a vláde. Tak sa tu mal dobre a počas jeho funkčného obdobia sa tu pekne každý rok na jarmok potužoval a liečil. Prekvapilo ma, že aj "nový" prezident na túto ľudovú zábavu zavítal. Ale ako každý rok miestny predstavitelia vymysleli program. Otvárali obchvat mesta. Bolo to treba odprezentovať.

No a keďže som nerobil za peniaze, robil som zadarmo. Trošku som pomohol spropagovať konferenciu o meste, Vízie pre Bardejov. Tá ale nebola organizovaná mestom a tak účasť na nej bola tradične panková. Prišli iba tí, ktorým na meste naozaj záleží. A tých veľa nie je. Konala sa v Bašte, kde sem tam pomáham. A keďže som bol doma, na jarmočnú sobotu sme pripravili workshopy pre deti. Najskôr divadelný, deti si vyrobili vareškové bábky a potom sme spoločne divadielko natočili. Snažil som sa im robiť iba asistenta. Aj napriek tomu, že nemám čo robiť, video ešte nie je hotové. Ale bude! Čoskoro!

Takto nejak v skratke by som videl moje posledné augustové dni.

Ale predsa len ešte čosi. Na dvore nám začalo vyrastať toto:

Vraj Bratislavský hrad. Deti ho začali stavať na kopčeku hliny. Ešte že je dedko na dovolenke. Len neviem, ako zareaguje, keď sa vráti. Bude to dlho predýchavať. Ale čo už, hrad je hrad...

No a poslednú prázdninovú sobotu chcem využiť na lezenie s detvákmi. Pekne si balíme veci a hybaj ho do Tatier. Trošku sa poliepať po skalách. Uvidím, či na poslednú chvíľu zoženiem aj nejaké ubytko, ak nie, večer pôjdeme domov. Chystám sa tam už asi tri mesiace a stále nie je s kým. Tak tam vezmem deti. Ja si síce nezaleziem, ale im sa to páčiť bude!

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM.

Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

4 views0 comments
bottom of page