top of page
  • Writer's picturePeter Kovacik

Filmové udalosti mojim okom 4


Milý čitateľ, opäť ťa raz budem otravovať na pár riadkoch nejakým mojim vnútorným výlevom na tému filmu. A opäť vo väčšej časti tvorbou domácou. Ja teda stále tú českú považujem aj tak trochu za našu. Lebo, boli časy, keď sme za slovenskú tvorbu mohli vďačiť hlavne bratom Čechom, aj keď dnes to už vďaka Bohu neplatí!

Dlho som nevedel, či sa mám k niečomu vyjadriť, lebo ani nebolo k čomu. Ale našiel som pár zaujímavých titulov, o ktorých sa čo to napísať oplatí a určite sa ich oplatí aj vidieť.

Začnem dielom slovenským. Odporúčam ti milý čitateľ upriamiť svoju pozornosť na film Stanko, režiséra Rasťa Boroša. Road movie na slovenský spôsob, bola nakrúcaná v niekoľkých štátoch stále našej EU. Od prvej klapky už uplynul nejaký ten rôčik. Film je nízko rozpočtový. Čo by som chcel k filmu ešte povedať je, že by som bol oveľa radšej, keby na svoje filmy dostávali viac peňazí mladší režiséri, ktorí riešia témy súčasné a nie sedemdesiatnici, ktorí okrem prvotiny už nikdy nič nenatočia. Teda dúfam! Rasťo, ja ti prajem, aby si točil viac a viac a stále s väčším rozpočtom. Pretože to, čo náš film potrebuje je mladá a dravá krv. A ešte jedna veľmi dôležitá vec, no skôr pre mňa, aj na tomto filme pracovalo veľa mojich kamarátov, ktorým držím palce aj pri iných projektoch :)

Druhý film, o ktorom čo to dnes napíšem milý čitateľ je český horor Polednice režiséra Jiřího Sádeka. Úprimne poviem, keď som v popiske čítal horor, mal som trochu obavu, čo z toho bude. Potom som si pozrel obsadenie. Hlavnú úlohu stvárnila Aňa Geislerová. Vravím si, herečka dobrá, ale už hrá naozaj vo všetkom. Vzhliadol som teda trailer. Predsa len, český horor! Priznávam, že ma trailer milo prekvapil. Dokonca som sa aj bál :) Ešte že som si ho pozrel cez deň. Večer by som asi zaspával ťažšie. Dobrá kamera, napínavý príbeh. Aj server ČSFD film hodnotí pomerne vysoko – 64%. Vrelo odporúčam všetkým, ktorí majú tento žáner radi.

Posledný dnešný postreh je k filmu Príbeh lesa/ Les saisons. Tvorcovia filmu Putovanie vtákov sa opäť raz predviedli v tom najlepšom svetle. Milý čitateľ, pri tomto filme sa môžeš pozrieť na európske lesy tak, ako doteraz nikdy. A keď si niekto donedávna myslel, že prírodopisné dokumentárne filmy sú len nudné a dlhé, tak si pri pozeraní tohoto filmu bude musieť poopraviť názor. Jediné, čo mi v českej verzii vadilo, bol komentár Tomáša Hanáka. Ale možno to je len môj subjektívny názor. Proste sa mi tam jeho hlas nehodí. Kto si však chce v kine vyčistiť hlavu a zažiť kúsok lesa, mal by určite film vidieť.

Tento text vznikol na popud niečo vytvoriť pre časopis GAMBATY, kultúrneho zinu z bardejovska, nielen však len

o bardejovskej obskúrnej kultúre…

#filmy #peterkováčik #bardejov

0 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page