top of page

Ako som na Východ za šťastím išiel /internet/


Po tom, čo som sa zabýval v našom novom domove, teda po tom, čo moja drahá vybalila a pozariaďovala náš nový domov, som začal riešiť otázku pripojenia na internet. V podstate to bola jediná moja požiadavka, čo som na naše vysnívané bývanie mal. Úprimne poviem, nikdy som si nemyslel, že mať pripojenie podľa mojich požiadaviek kdekoľvek v našej krásnej krajine by mal byť problém. Ale dnes už môžem zodpovedne prehlásiť, že to problém je. Nevyužívam internet príliš často, ale z času na čas príde požiadavka a musím odosielať a prijímať objemnejšie dáta. No a vtedy je pre mňa naozaj nutné, aby som pri posielaní nestrávil dva dni. To by proste malo fungovať tip-top. Ale

v mojom novom bejs kempe internet nefungoval. V dedinke väčšina ľudí visí na WIFIne. A všetci u jedného provajdera. Takže rýchlosť obmedzená.


Chodil som od operátora k operátorovi a skúmal, čo by mi mohli ponúknuť. Po niekoľko týždňovom bádaní som sa rozhodol, že pôjdem cez telefónny kábel. Lebo keď už to nebude rýchle, nech je to aspoň stabilné. Oslovil som teda operátora, ktorý sa mi pozdával ako najserióznejší. Dokonca mi urobili špeciálny program, podľa miestnych možností. Všetko fungovalo ako v sne. Až kým sa nevyskytol prvý problém. Moja drahá mi jedného dňa zavolala, že nám internet nefunguje. Keďže som nebol práve doma, ale na jednom zo svojich pracovných výletov

v našej hlavnej dedine, riešenie problému som odsunul na čas mojej prítomnosti v bejs kempe. Neuvedomil som si,

že je to víkend. Vlastne som ani nečakal, že by to mohol byť problém. No bol. Telefonická podpora síce fungovala, moju sťažnosť zaregistrovali, ale technické riešenie presunuli na pracovné dni. Veď technici sú predsa ľudia

a oni cez víkend nepracujú. Opäť som odišiel do našej hlavnej dediny a môj operátor ma začal ignorovať. Až do takej miery, že nereagoval ani na moje telefonáty. Keď už som mal toho dosť, tak som si povedal, že chvíľu ešte vydržím a dám im čas aby mohli pracovať na plnení plánov novej päťročnice. Prišiel nový rok a mne internet stále nefungoval.

Operátor sa neozýval. Poslal som im teda výpoveď zmluvy. Zrazu sa tam niekto prebudil. Napísali mi, že chyba nastala u nich, ale výpoveď zmluvy to je silná káva. Že to sa nerobí. Čo je ale milé, mne stále internet nefungoval

a faktúry za poskytovanie služieb chodili naďalej. To, že platím za službu, ktorú nemôžem využívať, môjho operátora netrápilo.

Dnes už opäť využívam internet aj doma. Dúfam, že podobné problémy po zmene operátora už nebudem musieť riešiť. Opäť som skonštatovať, že na východe pre mňa naozaj nič nie je. Ani to poriadne internetové pripojenie...

Aj napriek týmto malým trablom si stále myslím, že ma na východe čaká šťastie.

Tak AHOJ BARDEJOV! MOJA NÁRUČ JE STÁLE OTVORENÁ NOVÝM ZÁŽITKOM.

Vyzerá to tak, že ich tu bude viac, ako som myslel :)

PS: po asi dvoch mesiacoch odo dňa, keď moju výpoveď môj prvý operátor akceptovala potom, čo som mu zaplatil všetky vymyslené aj nevymyslené pokuty, mi prišla ďalšia. \A tak som sa rozhodol, že napíšem list riaditeľovi danej spoločnosti. Okrem toho, že som ho poslal priamo jemu, zavesil som ho aj na ich FB stránku a aj sem. Nech teda ľudia vedia... mimochodom, ide o spoločnosť SWAN. Ich komunikácia so zákazníkmi teda za veľa nestojí...

Vážený pán riaditeľ Ing.Martin Mosný,

píšem Vám, lebo by ste mali vedieť, ako sa Vaša spoločnosť správa k “obyčajným” zákazníkom. Objednal som si vo Vašej spoločnosti internet. Keďže bývam v oblasti, kde je kvalitný a rýchly internet zatiaľ iba vzdialenou ilúziou, musel som sa uspokojiť s tým, čo mi ponúkali operátori. Pri výbere som si myslel, že som si naozaj vybral najlepšie, čo bolo

v ponuke. A to ponuku od Vašej spoločnosti. Všetko bolo ako má byť, až kým mi zrazu internet prestal fungovať. Tak som zavolal na zákaznícku linku a poruchu nahlásil. Neuvedomil som si, že je to víkend. Ale to ani nevadilo. Pracovník na zákazníckej linke mi oznámil, že sa na to technici pozrú. Keď internet nefungoval ani na druhý deň, opäť som telefonoval na zákaznícku linku. Na druhý krát ma už upozornili, že je teda víkend a pracovníci technickej podpory nepracujú. Tak som počkal do pondelka. Opäť som telefonoval, opäť nahlásil poruchu a opäť som dostal odpoveď,

že sa tým budú technici zaoberať. Po nespočetných hodinách strávených na Vašej zákazníckej linke, že chyba je zrejme v signále, po týždni k nám poslali človeka z telekomunikácií, že zmeria linku, či nie je chyba u nich. Nebola. Chyba bola na modeme. Z Vašej spoločnosti som dostal telefonát, že dostanem modem nový. A tak som čakal.

Asi týždeň, kým som ho dostal. Spolu s modemom som dostal list, v ktorom sa písalo, aby som nefunkčné zariadenie obratom zaslal na vlastné náklady Vašej spoločnosti. Natešený som hneď zapojil nový modem a – internet nefungoval. A tak som opäť telefonoval. A opäť som dostal odpoveď, že poruchu budú riešiť technici. Nikto nechodil a mňa už omrzelo stále telefonovať, tak som nevolal. Počkal som. Keď mi prišla faktúra, aby som zaplatil poskytovanie služby, ktorú som vlastne nie mojou chybou nemohol využívať, poslal som obe nefunkčné zariadenia spolu s výpoveďou zmluvy Vašej firme. Zrazu sami začali ozývať Vaši zamestnanci. Že teda áno, mám pravdu a nezaoberali sa mojou reklamáciou, ale výpoveď zmluvy to je trošku veľa. Medzičasom mi prišla ďalšia faktúra za služby, ktoré som stále nemohol využívať. Váš pracovník z oddelenia zákazníckej starostlivosti Mgr. Mário Jašek, mi mailom napísal, že Vaša spoločnosť sa nikde nezaväzuje, že služba bude funkčná.

A bola mi doručená aj tretia faktúra za službu, ktorú som stále nemohol využívať. A tak sa teda pýtam Vás pán Mosný, je Vaša firma seriózna, alebo je to len nejaká mafiánska práčka peňazí? Lebo ak je seriózna, mala by služby, za ktoré zákazník platí poskytovať. A ja som poctivo platil každú jednu faktúru, aj keď som službu využívať nemohol a to nie mojou vinou. Alebo podnikáte ako výpalníci a zákazníci Vám platia, aj keď vy služby nedodávate? Platili by ste za niečo, čo Vám njkto nedáva?

Neviem, čo si mám o tom myslieť. Keďže som teda vypovedal služby vo viazanosti, prišla mi ďalšia faktúra. Na zaplatenie zriaďovacieho poplatku a doplatok za využívanie služby. Podotýkam za využívanie služby, ktorú som tri mesiace nemohol využívať, nie mojou vinou! No, ale zaplatil som. A poslal som Vašej spoločnosti list, v ktorom som žiadal prehodnotiť tieto platby a vrátiť podľa mňa neoprávnene vymáhané platby za používanie služby a doplatok za využívané služby. Pokutu za zriaďovací poplatok som bol ochotný akceptovať, aj keď v dobrej spoločnosti by si ju nevyúčtovali, keďže zmluvné podmienky porušila Vaša firma a nie ja. Namiesto odpovede mi po mesiaci prišla ďalšia faktúra – peňažná náhrada škody. A tu si už naozaj začínam myslieť, že Vaše podnikanie je založené na niečom podobnom ako výpalné. Lebo len pýtate peniaze a nič nedodávate.

Dnes musím povedať, že mi ani tak nejde o tie peniaze, o ktoré ma Vaša spoločnosť obrala. Ide mi skôr o princíp. Pretože pokiaľ tu budú zarábať firmy na službách, ktoré nikdy nedodajú a ešte si budú nárokovať na rôzne zmluvné pokuty, tak tu nebude zdravé podnikateľské prostredie.

A verte tomu, že moje skúsenosti s Vašou firmou budem odovzdávať všade, kde to len bude možné. Pretože to, ako sa správa Vaša firma k zákazníkom si teda asi za klobúk nebudete chcieť dať.

Želám teda vašej firme veľa úspechov a dúfam, že sa posunie z výpalníckych metód, k metódam slušného podnikania.

PS2: včera večer ma prekvapil telefonát, ktorý som dostal. No a po jeho dokončení, som musel reagovať. Opäť moju reakciu zverejňujem na mojom blogu a takisto na FB stránke spoločnosti SWAN. Tento krát nepíšem list, lebo sme si všetko vydiskutovali cez telefón.

Vážený pán riaditeľ Ing. Martin Mosný,

veľmi ma prekvapil telefonát, ktorý sme včera podvečer spolu mali. Volali ste mi ohľadom listu, ktorý som Vám písal a ktorý som postol aj na FB stránku Vašej spoločnosti.

Ďakujem Vám za to, že ste ten list nehodili do koša, prečítali ste si ho a aj ste sa rozhodli v mojej veci konať. Ako som v ňom písal, bol som spokojný do momentu, kým som nemal problém, ktorý bolo treba riešiť. Vy ste sa ma ako zákazníka zastali. Spoločne sme sa zhodli, že postup pri reklamácii mal vyzerať inak. A ak by vyzeral inak, je veľmi pravdepodobné, že by k výpovedi zmluvy z mojej strany nikdy nedošlo. Držím Vám palce vo Vašej práci a možno aj moja nepríjemná skúsenosť prispeje k tomu, aby Vaša spoločnosť napredovala. Úprimne poviem, že u mňa ste získali „bodík“. Naozaj som nečakal, že by sa niekto mojim listom zaoberal. Ešte raz Vám prajem všetko dobré, či už v práci, alebo v osobnom živote a hlavne Vám prajem, aby ste nemuseli dostávať listy podobné tomu môjmu.

Túto sériu textov som začal písať pre časopis GAMBATY, kultúrneho zinu z bardejovska, nielen však len o bardejovskej obskurnej kultúre… Ale keďže mojich zážitkov tu je veľa a GAMBATY vychádza v náhodných intervaloch, tak niektoré texty sa zjavia na mojom blogu skôr, ako v GAMBATOM.

3 views0 comments
bottom of page